Pazartesi Sendromu…

pazartesi-sendromu-bitti

Her pazar akşamının ve pazartesi sabahının klişesi eyvah “PAZARTESİ SENDROMU”. Tatil arkası işbaşı zamanı. Öğrenciler için okul başı, ders başı; ödevler, sınavlar. Peki ne yapmak lazım ki Pazartesileri sendromsuz geçirelim. Öncelikle şunu kabul etmek gerekiyor ki ülkemizde çalışan kesimin büyük çoğunluğu sevmediği bir işte, ekmek parası derdine çalışıyor, mutsuz, bezgin… İşi ile ilgili herhangi bir motivasyonu, enerjisi yok. Tabii ki birine sevmediği bir işi zorla sevdiremeyiz. Ülkemiz şartlarında insanlara işini bırak demek de mantıklı bir öneri değil. Bu durum Pazartesi sendromunun şiddetini arttırıyor.

Neler yapılabilir? Birincisi iş ortamıyla ile ilgili sevilecek bir dayanak bulunabilir; sevilen bir iş arkadaşı, masa üstünde sevilen bir eşya, sabah yapılabilecek bir 5 dakikalık kahve muhabbeti. Özellikle pazartesi sabahları kendinize daha az yüklenip, daha hafif işlere ağırlık verip ve sevdiğiniz bir iş arkadaşınızla muhabbet etmek pazartesi gününü daha az depresif geçirmenize yardımcı olabilir. Her gün ama özellikle pazartesi günü kendinize bir on dakika gevşeme ve rahatlama zamanı ayırmak pazartesi gerginliğinizi üzerinizden atmanıza ve kendinizi daha sakin hissetmenize oldukça yardımcı olabilir. Bu süreyi sizi ne rahatlatacak ise onu yaparak geçirmek kendinizi yenilenmiş ve sakin hissettirebilir. Bunlar örneğin; meditasyon yapmak, biraz temiz hava almak, gözlerinizi kapatıp dinlenmek, derin gevşeme nefesleri almak yada bir fincan kahve alıp sessiz bir köşeye çekilmek bile olabilir. Buna nasıl zaman bulabilirim diye sorabilirsiniz. Bunun için en uygun zaman öğlen arasıdır. Yemeğinizi biraz çabuk yiyip kalan 10 dakikayı kendinize ayırabilirsiniz. Bir başka önerim ise pazartesi rejime başlamayın. Özellikle pazartesileri gergin oluyorsanız ve pazartesi sendromunu yoğun olarak yaşıyorsanız, pazartesi rejime başlamak sizi daha da strese sokabilir. Pazartesi sabahı normalden biraz daha erken kalkmayı ve güne güzel bir kahvaltıyla başlamayı da deneyebilirsiniz. Böylelikle kendinizi çok daha iyi ve zinde hissedebilirsiniz.

Her şeyden daha da önemlisi sabah kalktığınızda içten bir gülümsemeye derin bir nefes eklemek. Güne nasıl başlarsanız gün öyle devam eder çünkü…:)

HERKESE SENDROMSUZ PAZARTESİLER…

Psikolog Sibel Deniz TOLEDO


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir