terapi

Terapi nedir?

Ne işe yarar?

Terapi bence öncelikle kendinizle temas etme yolculuğudur. İçinize dönmeye başlarsınız. İç dünyanızda gerçekten neler olup bittiğini fark etmeye. Farkındalık değişim yolunda atılmış ilk ve en önemli adımdır, ancak yetmez. Değişmeyi istemek bunun için motivasyona sahip olmak gerekir.

Terapist ancak sorunlarını çözüp değişmeyi isteyen birine yardımcı olabilir. Ona bu yolculukta rehberlik edebilir. Bundan sonraki adım da işbirliğidir. Terapist ve danışan bu süreçte yüzde yüz işbirliği içinde olmalıdır. Terapist danışanın ihtiyaçlarına ve gündemine saygı duymalı, danışan da terapist ile güven ilişkisini kurduktan sonra terapistine açık olmak konusunda ve çalışmak konusunda istekli olmalıdır.

Çalışmak, terapi süreci aynı zamanda danışanın kendi ile ilgili ciddi bir çalışma sürecidir yani danışanın pasif olduğu bir süreç değildir. Aksine danışanın oldukça aktif katılımının olduğu bir süreçtir. Farklı terapi yaklaşımları vardır. Benim benimsediğim Psikodrama temelli ekol, terapi içerisinde eyleme dayanır. Eylem en büyük değişim aracıdır. Eylem ile birlikte yaptığınız şeyler vücut kayıtlarınıza geçer. Bedenimiz ana rahmine düşmemizden çok kısa bir süre sonra her şeyi kaydetmeye başlar. Bilinçli olarak hatırlamasak da beden bu bilgiyi bilmektedir. Psikodramada bedene temas ederek danışana rahatsızlık veren kayıtları gün yüzüne çıkarıp onları rahatsız etmeyecek bir forma sokmayı amaçlamaktayız.